Ny zapper-metode holder Holstebro fri for ukrudt – Folk tror vi er gået tilbage til kemi
Ny zapper-metode holder Holstebro fri for ukrudt – Folk tror vi er gået tilbage til kemi
Efter flere år med gas, damp, kogende vand og andre alternative metoder har Kaj Bech A/S taget Danmarks første CityZAS i brug til ukrudtsbekæmpelse i Holstebro Kommune. De første erfaringer peger på et lavere ressourceforbrug, højere kapacitet og en markant øget effekt mod ukrudtet.
Når ukrudtet spirer langs fortove, kantsten og vejkanter i Holstebro Kommune, er det Kaj Bech A/S, der står for opgaven. Virksomheden har haft ansvaret for kommunens park- og vejdrift i 26 år og har gennem de seneste år arbejdet målrettet med at finde alternativer til kemisk ukrudtsbekæmpelse.
Det har betydet, at næsten alle kendte metoder har været afprøvet.
“Vi har været hele vejen rundt. Først brugte vi gas, derefter damp, så kogende vand og undervejs også andre alternative former for bekæmpelse. Fælles for alle metoder var, at effekten ikke holdt ret længe. Derfor skulle vi tilbage over de samme arealer flere gange i løbet af sæsonen,” fortæller Jesper Skou Sørensen, der har arbejdet hos Kaj Bech A/S i 28 år, og i dag er teamleder for vejafdelingen.
Det var dog ikke kun effekten, der gav udfordringer. Det samme gjorde den praktiske opgave, der fulgte med.
“Da vi bekæmpede med kogende vand, betød det, at vi flere gange i løbet af en arbejdsdag skulle tilbage for at fylde vandtanken op. Samtidig krævede det store mængder diesel at holde vandet ved kogepunktet, så det var en metode, der kostede os både tid og ressourcer,” siger Jesper Skou Sørensen.
I dag bekæmper Kaj Bech A/S ukrudtet med Danmarks første CityZAS, der “zapper” ukrudtet med elektricitet.
En ny metode vakte interessen
Da Nellemann Machinery på Have & Landskab sidste år præsenterede den nye CityZAS-løsning, blev Jesper Skou Sørensen og kollegaerne hos Kaj Bech A/S hurtigt meget nysgerrige på metoden. Løsningen lovede både en mere langtidsholdbar effekt mod ukrudt og en mere effektiv arbejdsdag, og det var netop de udfordringer, de havde arbejdet med i årevis.
“Det lød spændende fra starten, men vi ville gerne se det med vores egne øjne. Derfor tog vi sammen med Nellemann Machinery til producenten i Belgien for at se maskinen i arbejde og besøge fabrikken. Efter besøget sad vi med en god fornemmelse. Løsningen virkede både gennemtænkt og ukompliceret,” fortæller Jesper Skou Sørensen.
Kort før Pinse i år blev Danmarks første CityZAS leveret til Kaj Bech A/S.
Maskinen fungerer ved at den monteres på en Holder C 65 redskabsbærer, og bekæmper ukrudtet ved hjælp af elektricitet. Når elektroderne rammer en ukrudtsplante, ledes strømmen gennem planten og ødelægger cellerne helt ned i rodsystemet. Samtidig er maskinen udstyret med omfattende sikkerhedssystemer, der automatisk afbryder strømmen, hvis personer kommer for tæt på arbejdsområdet.
“Det giver en stor tryghed i hverdagen. Der er tænkt meget over sikkerheden, og det betyder, at vores medarbejdere hurtigt har fået tillid til at arbejde med maskinen,” siger Jesper Skou Sørensen
Resultaterne har overrasket
Selvom CityZAS kun har været i drift siden foråret, har de første erfaringer allerede gjort indtryk på holdet hos Kaj Bech A/S.
“Det er faktisk gået over al forventning. Vi har kun været over ukrudtet én gang, og effekten er meget tydelig. Faktisk har vi fået henvendelser fra borgere, der spørger, om vi er begyndt at bruge kemi igen. Det tager vi som et tegn på, at resultatet er synligt.”
Især i kampen mod ukrudt med dybe pælerødder har den nye maskine overrasket positivt.
“Det har tidligere været noget af det mest besværlige at komme til livs, men her oplever vi en markant bedre effekt.”
Samtidig ser Jesper Skou Sørensen et stort potentiale i maskinens kapacitet.
“Hvor vi tidligere skulle bruge tid på at fylde vand på flere gange om dagen, kan vi nu arbejde, så længe der er brændstof på maskinen. Det giver en helt anden effektivitet, og vi forventer også, at vi på sigt kommer til at se det på bundlinjen,” siger han.
Klar til at dele erfaringerne
De første erfaringer vil Kaj Bech A/S gerne dele med andre i branchen.
“Vi tror på, at elektrisk ukrudtsbekæmpelse kommer til at fylde mere hos os i fremtiden. Derfor vil vi også gerne bidrage med de erfaringer, vi gør os i praksis, og være med til at vise teknologien frem. Vi håber, at det kan inspirere andre, der står med de samme udfordringer, som vi selv har haft,” siger Jesper Skou Sørensen.
Hos Nellemann Machinery glæder produktansvarlig Flemming Østergård Christensen sig over, at den første CityZAS nu er kommet i drift hos Kaj Bech A/S.
“Vi har haft en rigtig god dialog med Kaj Bech A/S gennem hele forløbet, og det er selvfølgelig spændende, at den første maskine nu er i arbejde. Vi oplever en stigende interesse for elektrisk ukrudtsbekæmpelse, og derfor ser vi også frem til at vise løsningen frem for flere,” siger han og fortsætter:
“I løbet af sensommeren holder vi derfor en række demonstrationer sammen med Kaj Bech A/S, hvor interesserede får mulighed for at se CityZAS i arbejde og høre om de erfaringer, de allerede har gjort sig.”
Desuden viser vi den på Maskiner Under Broen d. 26.-27. august i Middelfart.

Billede 1: Kaj Bech A/S har gennem flere år afprøvet forskellige metoder til ukrudtsbekæmpelse. Nu er Danmarks første CityZAS taget i brug i Holstebro Kommune. Foto: Kaj Bech A/S

Billede 2: CityZAS bekæmper ukrudtet med elektricitet. Strømmen ledes gennem planten og ned i rodsystemet, hvor cellerne ødelægges. Foto: Kaj Bech A/S